Cena Stiega Larssona

Fanoušci Milénia jistě vědí, že Stieg Larsson nebyl jen spisovatel. Byl také bojovník za svobodu projevu, proti rasismu a útisku žen. Jeho boj byl založen na myšlence, že každý člověk má právo na vyjádření svého názoru. Všímal si věcí okolo sebe, dokázal přesně analyzovat jevy ve společnosti a věřil, že slovo má moc změnit svět. Jeho oddanost principům demokracie a boj proti pravicovému extremismu jsou dobře známy jak ve Švédsku, tak v zahraničí.

Nakladatelství Nordstedts se ve spolupráci s rodinou Stiega Larssona (bratrem Erlandem a otcem Joakimem) rozhodlo udílet každoročně cenu pro osobu či organizaci, která je aktivní v duchu idejí novinářské činnosti Stiega Larssona. Odměnou pro vítěze je částka 200 000 švédských korun, která pochází ze zdrojů nadace Stiega Larssona, kam proudí zisky z prodejů jeho knih.

Vítěze vybírá nezávislá porota ve složení: Daniel Poohl (šéfredaktor časopisu Expo), Cecilie Bodströmová (novinářka Švédského rádia), Claes Borgström (právník), Per Olov Enquist (spisovatel) a Anneli Rogemanová (výkonná ředitelka společnosti Cooperation without Borders).