Mezinárodní ohlasy

  • Trilogie Milénium  se stala světovým fenoménem. Knihy vycházejí po celém světě ve statisícových nákladech a drží se na prvních příčkách žebříčků. Stieg Larsson se posmrtně stal druhým světově nejprodávanějším autorem roku 2008.
  • Dosud se prodalo přes osmdesát milionů výtisků v padesáti zemích.
  • Larssonovy příběhy fascinují čtenáře bez ohledu na národnost, jeho dílo je uznáváno jako jedinečný přínos kriminálnímu žánru. Larssonova trilogie je ověnčena řadou literárních cen, získala mimo jiné cenu The Glass Key, CWA International Dagger a ITV3 Crime Award.
  • Obálky zahraničních vydání si můžete prohlédnout zde.
  • Ve Švédsku vyšla poštovní známka věnovaná Stiegu Larssonovi.
  • Od roku 2009 je každoročně udělována Cena Stiega Larssona. Může ji získat jednotlivec nebo organizace, angažující se v duchu odkazu Stiega Larssona.
  • Stále více nadšených čtenářů Stiega Larssona, švédských i zahraničních, se vydává do Stockholmu pátrat po stopách Milénia. Ve stockholmských ulicích tak můžete potkat návštěvníky, kteří si jdou prohlédnout byt Mikaela Blomkvista, sídlo redakce časopisu Milénium nebo místa spojená se životem Stiega Larssona.
  • Všechny díly trilogie byly zfilmovány. Více o švédskémhollywoodském zpracování.

Ze zahraničního tisku

Muži, kteří nenávidí ženy

Více než kniha — droga!
Le Nouvel Observateur

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy je podivuhodný román. Zrovna když jsem si říkal, že na obzoru není nic nového, přichází Stieg Larsson s tímto jedinečným příběhem. Úplně mě to pohltilo.
Michael Connelly

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy je dokonale svěží politický a žurnalistický thriller, který ale současně nabízí intimní příběh a zasahuje do světa morálky. Stieg Larsson sice vytahuje na světlo poněkud temná témata, jeho kniha ale představuje skutečný svátek a na její hlavní postavy nikdy nezapomenete.
Michael Ondaatje

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy je tolstojovskou variací na téma záhadné vraždy v „zamčeném pokoji“, je to jakási Agatha Christie pro dospělé. Sedněte si do křesla s tímto mistrovským dílem černého románu v ruce a nechejte Stiega Larssona, aby vás zatáhl do světa stínů. Současně se jedná o hlubokou sondu do prostředí kmenového násilí ve světě velkých financí a odhalení temné tváře země, která je jinak běžně známá spíše tím, jak jsou její obyvatelé slušní. Na konci první kapitoly budete vědět, o čem mluvím. Na konci druhé budete jako vosk v autorových rukou. A vůbec nepomýšlejte na to, že byste knihu odložili, dříve než ji dočtete.
John Burdett

Muži, kteří nenávidí ženy mě k sobě připoutali od začátku do konce. Je to svůdná směs technothrilleru a rodinného tajemství. Na scénu vystupuje Lisbeth Salanderová, nový literární typ, hackerka toužící po spravedlnosti, která zná všechna vaše tajemství a ví, jak jich využít.
April Smithová


Dívka, která si hrála s ohněm

Největší švédský fenomén od časů Abby.
People magazine

Larssonovou specialitou je důraz na detaily… ale jeho síla je ve vytváření charakterů. Salanderová je fascinující a mnohovrstevná postava… Ano, druhá kniha je stejně dobrá jako ta první. Ale přečtěte si obě.
Sunday Telegraph

Tradiční mužský svět švédské kriminální literatury se najednou zdá podivný a zastaralý […] Vnikla do něj nová, exotická hrdinka, zčásti Lara Croft, zčásti pohrdavá dvacítka…
The Observer

Těžko se najde thriller, ve kterém dostanou tolik prostoru ženské postavy. Lisbeth Salanderová je opravdu obdivuhodný výtvor. Psychologicky propracovaná, neochvějná ve svých mravních zásadách a neohroženě jdoucí za spravedlností, kterou pojímá velmi svérázně… Ještě zajímavější je morální a politický rozměr knihy. Příběh, jenž se na povrchu tváří pouze jako poutavý thriller, při bližším pohledu získává nádech výpravy za hledáním morálky, výpravy, která není zasazena do říše fantazie, ale do reálného prostředí. V našem světě nežijí Lisbeth Salanderové, ale Larssonova kniha odhaluje, jak vroucně si přejeme, aby tu byly.
The Scotsman

Larssonův neuvěřitelný věhlas přišel bohužel až po jeho smrti. Avšak je znát, že Larsson, stejně jako Chandler, žil pro literaturu. […] Přes veškeré zpodobené násilí mají v sobě Larssonovy knihy hravost, spletitost a silné postavy…
The Australian


Dívka, která kopla do vosího hnízda

Fanoušci Stiega Larssona jistě nebudou zklamaní. Další divoká jízda, která vás nenechá jít spát. Spletité, ale bezchybně zkomponované dílo, prokreslené postavy a jasné morální vyznění.
Evening Standard

Říká se: Do třetice všeho dobrého. A v tomto případě to rozhodně platí. Třetí díl série Stiega Larssona o fiktivním časopisu Milénium je prostě  nejlepší.
Jonas Brefält, Värmlands Folkblad

Tento nový a zároveň poslední román má více než 700 stránek. Neznám moc lidí, kteří by do každé z nich uměli vložit tolik napětí a poutavosti, jako to dokázal Larsson. To je velké umění a jeden z důvodů ohromného úspěchu jeho knih.
Magnus Persson, Svenska Dagbladet

Salanderová je úžasné stvoření. Feministický anděl pomsty… Neznám žádného jiného spisovatele, kterému by se podařilo s takovým úspěchem převést politiku z mravokárných manifestů do dynamické beletrie. Larsson a jeho myšlenky o spravedlnosti budou čtenáře provázet celým třísvazkovým románem až k poslední stránce, na které budou litovat, že příběh končí. A ještě větší škoda je, že tento mistrovský vypravěč předčasně zemřel ve chvíli, kdy se mu otevřela cesta ke slávě.
The Observer

Tato trilogie, podobně jako velké příběhy o pravdě a spravedlnosti, k nám promlouvá a potajmu nás utěšuje tím, že v tomto nedokonalém světě plném lží, ve kterém nám bylo dáno žít, nakonec není všechno úplně ztracené. Třeba tam někde venku, uprostřed „husté vřavy velkoměsta“, se ještě najdou moderní hrdinové v podivných šatech, ostatními nepovšimnutí. Jejich oči pátrají po okolí, srdce sevřené v dlani, a oni se jako Quijotové vydávají pomstít oběti, napravit škody a potrestat viníky. Vítej do nesmrtelnosti, Lisbeth Salanderová!
Mario Vargas Llosa, El País