Foto © Per Jarl

Milénium, Stieg a já

Životní příběh Stiega Larssona

V zasvěceném pohledu Evy Gabrielssonové, životní družky Stiega Larssona, není Milénium pouhým světoznámým bestsellerem — je to alegorie neutuchajícího zápasu za mravnost a spravedlnost. Ty knihy jsou pro Evu Gabrielssonovou zrcadlem společných prožitků a vzájemné lásky, ale také zhmotněním všech těžkostí, jimž musela spolu se svým přítelem čelit. Ve svých vzpomínkách zachytila dvaatřicet let společného života — od mládí až po Stiegovu smrt. K bolesti ze ztráty milovaného muže se však přidružily i další nepříjemné okolnosti. Eva — coby Stiegova družka, nikoli zákonná manželka — přichází o veškeré dědictví. Nesouhlasně a bezmocně sleduje vzmáhající se „larssonovský průmysl“ a bojuje za to, aby jí byla svěřena správa duševního vlastnictví Larssonova díla — nejen Milénia, ale i všech ostatních textů, v nichž se vyjadřoval k závažným sociálním a politickým problémům. Ukázka z knihy

190 stran, brož., 229 Kč, vyšlo v prosinci 2011. Překlad Marek Sečkař.

Koupit


Eva Gabrielssonová je švédská architektka. Společně s Gunnarem von Sydowem vydala v nakladatelství Blue Publishing knihu Sambo — ensammare än du tror (Konkubinát — jsi osamělejší, než si myslíš).

Marie-Françoise Colombaniová je redaktorka časopisu Elle. Je spoluautorkou knihy Pour l’amour de Massoud (Z lásky k Masúdovi; společně se Sédiqou Massoudovou a Chekebou Hachemiovou) a knižního rozhovoru se Ségolène Royalovou Maintenant (Teď).


OHLASY Z TISKU

Eva Gabrielssonová se ve své střídmé a poutavé knize vrací k podivuhodné osobnosti nejčtenějšího švédského autora na této planetě.
L’Express

Chcete-li se dozvědět všechno o fantastickém příběhu Milénia, čtěte Gabrielssonovou.
Femiboard